A 2 kg mass is dropped from rest in vacuum for 2 s. What is its momentum after 2 s? (take g = 9.8 m/s^2, downward)

Study for the High School Physics Test. Study with quizzes, flashcards, and multiple choice questions, each question comes with hints and explanations. Prepare effectively for your exam!

Multiple Choice

A 2 kg mass is dropped from rest in vacuum for 2 s. What is its momentum after 2 s? (take g = 9.8 m/s^2, downward)

Explanation:
Momentum equals mass times velocity. Since it’s dropped from rest in vacuum, gravity provides the only acceleration, so after 2 seconds the velocity is v = g t = 9.8 m/s^2 × 2 s = 19.6 m/s downward. The momentum is p = m v = 2 kg × 19.6 m/s = 39.2 kg·m/s, directed downward. So the momentum after 2 seconds is 39.2 kg·m/s downward.

Momentum equals mass times velocity. Since it’s dropped from rest in vacuum, gravity provides the only acceleration, so after 2 seconds the velocity is v = g t = 9.8 m/s^2 × 2 s = 19.6 m/s downward. The momentum is p = m v = 2 kg × 19.6 m/s = 39.2 kg·m/s, directed downward. So the momentum after 2 seconds is 39.2 kg·m/s downward.

Subscribe

Get the latest from Examzify

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy